Obec Kostelec nad Vltavou

Sobědraž

Sobědraž se nachází v Jižních Čechách na pravém břehu Vltavy přibližně uprostřed mezi hradem Zvíkov a zámkem Orlík obklopená lesy, převážně Schwarzenberskými.
Od města Milevska je vzdálena 13 kilometrů. Na nejznámější turistická místa jako je zámek Orlík a hrad Zvíkov je ze Sobědraže 10 kilometrů.
První zmínky o Sobědraži jsou kolem roku 1800. Do roku 1870 patřily pod obec Sobědraž osady Sobědražské břehy, Přílepov, Vesec a Kotýřina. V současnosti je Sobědraž součástí obce Kostelec nad Vltavou.
První stavení a kaplička byla dřevěná. Některé domy a kaplička vyhořely. Byly ale znovu postaveny včetně kapličky, která byla postavena na původním místě v roce 1894, kde stojí dodnes.
Obyvatelé vesnice se většinou živili zemědělstvím a prací v lese. Byli však v obci také řemeslníci jako kovář, kolář, kameník, zedník a tesař. V roce 1902 byl založen sbor hasičů a v tom samém roce byla postavena hasičská zbrojnice. Po více jak 20 letech se započalo se stavbou školy, která byla dokončena v roce 1925. Ve škole se již dávno neučí pro nedostatek dětí. Dnes je využívána jako budova pro obecní účely, kde je například umístěna knihovna a slouží také při schůzích, volbách a podobných příležitostech.
V Sobědraži nyní žije 92 obyvatel. Z toho nejmenšímu je méně než rok a nejstaršímu je přes devadesát. Mladí lidé ve většině případů podnikají. Ve vesnici tak najdete obchod se smíšeným zbožím, zahradnictví, soukromé zemědělce, prodej ovoce a zeleniny i úvěrového poradce.
Naši vesnici pravidelně navštěvují turisté ze Švýcarska. Nejsou výjimkou ani turisté z Holandska, Německa nebo Koreje. Cizincům se u nás líbí a to i proto, že od nás není daleko do nejbližších měst jako je Milevsko, Písek, České Budějovice a Praha. Hojně je také navštěvováno turisty rekreační středisko Husárna, vzdálené od Sobědraže šest kilometrů, které leží přímo u řeky Vltavy. Zde je možnost koupání, rybaření nebo houbaření. Do Sobědražských lesů chodí lidé zejména na sběr hřibů. U Sobědraže se také nachází chráněné místo „Sobědražský prales“.
Informace z minulosti byly čerpány z kroniky obce Sobědraž.

Zpracovala: Václava Kdolská, Sobědraž 42 v březnu 2003.
 

Sobědražské břehy

Zaniklá lokalita: Sobědražské Břehy¨
Pohled na osadu Sobědražské Břehy, která se nacházela na pravém břehu Vltavy, asi 2 km před dnešním žďákovským mostem. Na snímku je vidět několik chalup, hajnici (nahoře u lesa) a blízko u břehu malou sušárnu.
Sobědražské břehySobědražské břehySobědražské břehy


Detailnější záběr na osadu Sobědražské Břehy.Vlevo je chalupa Jašíků, vpravo Strouhalů.
Osada byla zaplavena při napouštění Orlického jezera.

Sobědražské břehySobědražské břehy
Sobědražské břehy
  

Aktuality

1.4.2011
Spuštěny nové internetové stránky.

Anketa

Jak se Vám líbí nový vzhled internetových stránek?

Líbí
odpověď Líbí (77%)
77%
Ujde to
odpověď Ujde to (4%)
4%
Nelíbí
odpověď Nelíbí (18%)
19%

Zobrazených stránek

celkem: 631552 rok: 35482 měsíc: 6417 den: 8 hodina: 5

Počasí

PočasíVíce...