Místní knihovna Kostelec nad Vltavou

Akce v Modré knihově

 

 

Beseda s panem Lešnovským o Islandu

Není k dispozici žádný popis fotky.§

 

Dětský den v Modré knihovně

Není k dispozici žádný popis fotky.

 

 


Knihovnice Lenka Žáková

Dovolte mi, abych Vám představila sama sebe. Knihovnici z Modré knihovny. Lenku, kterou znáte třeba už dlouhé roky a přesto o ní něco nevíte. Tento rozhovor vznikl v Modré knihovně za jednoho krásného slunného podvečera s paní redaktorkou Píseckého deníku do rubriky Lidé od vedle. A tak mě napadlo, že se s vámi podělím. O pocit, že na rozhovor jsem trochu nezajímavá a obyčejná a o uvědomění, že životní příběh každého z nás je něčím zajímavý a neobyčejný. Dokážete se radovat z maličkostí nebo čekáte až vytvoříte něco velkolepého? Udělejte si chvilku, hoďte to na papír a uvidíte, jak pestrý život máte. Za každý komentář k vašemu příběhu budu ráda.


Kostelecké cvičenky v Modré knihovně

 

V sobotu 6.6. v Modré knihovně zavládla vzpomínková nálada. Bylo k vidění nespočet fotografií a videí z jednotlivých akcí Kosteleckých cvičenek. Všechna zhlédnutá videa byly odměněna bouřlivým potleskem. Nechybělo ani dobré pití a jídlo. I vy máte nyní možnost se podívat na krátký sestřih vytvořený z momentek z vystoupení Kankán 2017.

Zlaté časy Kosteleckých cvičenek

Není k dispozici žádný popis fotky.


Beseda Tajemství staré Prahy

Není k dispozici žádný popis fotky.


Modrá knihovna a lektorka z Milevska

Modrá knihovna po delší pauze zase ožila. Děti z MŠ Mateřská Škola Kostelec si užily veselé vyprávění lektorky Evy Hlavín z Městské knihovny Milevsko. ????????

 

 


Poděkování od Městské knihovny Milevsko

Není k dispozici žádný popis fotky.


Propisky s logem knihovny

Modrá knihovna má propisky s vlastním logem. Jsou vyrobeny z eko materiálu a může se na ni těšit každý, kdo navštíví knihovnu.

Není k dispozici žádný popis fotky.


Znovuotevření Modrá knihovna

15. března, v měsíci, který je označovám Měsícem knihy, byla v Kostelci nad Vltavou slavnostně znovuotevřena místní obecní knihovna. Patří mezi 21 regionálních knihoven, o které pečuje městská knihovna v Milevsku. Novou paní knihovníci se stala Lenka Žáková. Splnil se jí dětský sen, kdy si jako malá holka hrála na knihovnici a půjčovala knihy z domácí knihovny fiktivním čtenářům, kteří měli zpravidla jména spolužáků ze základní školy. Vyplňovala čtenářské lístky a každému zdůrazňovala, že knihy musí vrátit do měsíce. Asi ji tenktrát nenapadlo, že sen se stane skutečností.

Knihovna se nachází v jedné z učeben v budově bývalé školy. Škola byla založena na popud Josefa Schwarzenberga a v roce 1787 byla prohlášena veřejnou školou. Později bylo vybudováno poschodí, kde byly 2 třídy a tělocvična. V současné době se zde nachází právě zmiňovaná místní knihovna a ve druhé učebně zkušebna dětského pěveckého souboru Kosteláček. Při rekonstrukci knihovny byly nalezeny dokumenty s datem roku 1936 a informace o tehdejší obecní knihovně.

Kostelecká knihovna byla uzavřena v listopadu 2018. V knihovně bylo přibližně 2500 knižních titulů. Bohužel vzhledem k nedostatečné teplotě a nadměrné vlhkosti bylo potřeba knihu po knize zkontrolovat a vyhodnotit, zda knihu odepsat či ponechat v nabídce. Bylo vyřazeno téměř 1500 knih. Celá knihovna byla vyklizena a došlo i k menším stavebním úpravám. Po dohodě se starostou obce byla místnost vymalována. Vzhledem k nefunkčnosti předchozího topení zde byly nainstalovany radiátory, aby tak byla zajištěna odpovídající teplota i v zimních měsících.

Lenka Žáková se rozhodla pro netradiční název pro obecní knihovnu a dala jí jméno Modrá knihovna. A proč zrovna modrá?" Modrá barva představuje komunikaci a porozumění. Modrá je barvou klidu a bezpečí. A tak bych chtěla, aby se čtenáři u nás takto cítili" , objasnila Lenka Žáková.

Protředí zpříjemňuje modrý koberec, stěny zdobí obrázky z cest po řeckých ostrovech, poklidnou atmosféru dotváří životní moudra a citáty, které vyzdvihují potřebu zachování knihoven na vesnicích. Mezi nadherná klenutá okna je umístěn obraz, vytvořený technikou drátování. Strom poznání, jak je nazván, představuje životní příběh člověka od kořenů až po různé životní cesty. Původní křesla lakají k posezení a relaxaci. Byl také vytvořen menší kuchyňský kout a tak při návštěvách čtenářů může knihovnice nabídnout malé občerstvení.

Slavnostní znovuotevření přilákalo přes padesát občanů Kostelce i přilehlých obcí. Byl připraven kulturní program, slavnostní přípitek a občerstvení. Každý si pak odnesl dárek v podobně knižní záložky s názvem Já jsem..., kterou pro tyto účely vytvořila Lenka Žáková.

Modrá knihovna se neomezuje pouze na půjčování knih, ale také do své nabídky zařadila různé akce pro děti a dospělé. 

Pro knihovnu byla také vytvořena facebooková stránka. Má více než 150 fanoušků. Na stránku jsou vkládány informace o konaných akcích, jsou tam fotografie a příspěvky vedoucí k zamyšlení. Jako poděkování za návštěvu v knihovně si návštěvníci odnášejí propisovací tužku s logem Modré knihovny.

Knihovna nabízí beletrii, velmi žádané detektivní příběhy, nechybí naučná literatura a životopisy slavných. Zvláštní skupinu tvoří oddělení Literární nostalgie, kde jsou umístěné knihy českých i světových autorů z dob dávno minulých. A že se tady najdou knižní poklady, nás knihovnice ubezpečuje. Pro malé čtenáře je připravena řada krásně ilustrovaných knížek, na své si přijdou i milovnice koňských hřbetů , chlapci se můžou nechat unášet fantasy příběhy.


Místní knihovna Kostelec nad Vltavou Modrá knihovna

Knihovna je umístěna v prvním patře budovy mateřské školy (u kostela), vchod je v zadním traktu budovy. Fond knihovny je neustále doplňován, ročně nakupujeme cca 100 titulů současné české i světové literatury. Zároveň jsou průběžně obnovovány dodávky z regionálního oddělení knihovny v Milevsku.

Provoz knihovny je zcela hrazen z rozpočtu obce, takže čtenáři neplatí žádné poplatky. V knihovně je též k dispozici internet.

Knihovna je zapojena do regionálního knihovního systému Clavius, takže si čtenář může vybírat knihy i přes internet na adrese

http://katalog.knihmil.cz/LANius/kostelecnvlt/

Provozní doba knihovny se mění v závislosti na ročním období a zájmu čtenářů. Aktuální informace o výpůjční době jsou vždy na budově mateřské školy a na nástěnkách v budově obecního úřadu a místní prodejny. 

 

Pod knihovnu Kostelec nad Vltavou patří také pobočka v Sobědraži. Otevírací doba je každý pátek v podvečer, je připojena také na internet.

 Místní knihovna Kostelec nad Vltavou

http://obecni-knihovna-sobedraz.webnode.cz